نروژ و هرآنچه درباره آن باید بدانیم

نروژ را بهتر بشناسیم

وقتی نوبت به انتخاب بهترین کشور برای زندگی می رسد، پاسخی که به دست می آید ممکن است با دیدگاه افراد مختلف و ملاک های آن ها، متفاوت باشد. سطح شادی، ثبات مالی کلی، آب و هوا، امنیت و سایر عوامل، بر انتخاب کشور شماره یک برای زندگی تاثیر دارد.

گزارش توسعه انسانی سازمان ملل که برای بررسی سطح رضایت جهانی از وضعیت زندگی تهیه می شود معیار تعیین این است که كدام كشور صاحب شادترین، سالم ترین و پایدارترین جمعیت در مقایسه با سایر نقاط جهان است. متغیر های این گزارش شامل برابری جنسیتی، میزان سواد، میانگین امید به زندگی و ثبات مالی هستند. بر اساس این گزارش در سال 2020، سازمان ملل متحد کشور نروژ را به عنوان بهترین کشور برای زندگی  انتخاب کرد زیرا در تمامی متغیر های محققان، نروژ از بالاترین امتیاز برخوردار بود. بعنوان مثال، میزان امید به زندگی در نروژ به طور متوسط، از هشتاد و دو سال به بالا است. سازمان ملل یکی از دلایل موفقیت نروژ در این مورد را سیستم مراقبت های بهداشتی و درمانی این کشور می داند. برخلاف کشوری مثل ایالات متحده امریکا، مردم کشور نروژ تحت پوشش خدمات تامین اجتماعی عمومی هستند و فارغ از مورد آن از این خدمات بهره مند می شوند. همچنین خدمات پزشکی تخصصی و معاینه های سالانه عمومی برای کلیه افراد انجام می شود. وجود دلایل فوق باعث می شود تا سالانه افرادی از سرتاسر دنیا زندگی در نروژ را از زندگی در کشور خود بهتر بدانند و مهاجرت به نروژ را در اولویت خود قرار دهند.

کشور نروژ
مردم نروژ

سبک زندگی و فرهنگ مردم نروژ

فرهنگ نروژ ریشه در آرمان های برابری دارد و ترقی است. سبک زندگی نروژی به شدت به زمان صرف شده برای تحصیل و کار معطوف است. تفاوت بین اینکه شما در محل کار و در وقت آزاد خود چگونه هستید، چندان بارز نیست. در نروژ رسمی نبودن شخص در محل کار پذیرفته شده است. در واقع لباس متحد الشکل در محیط کار به ندرت دیده می شود. در عوض، انتظار می رود که در صورت لزوم مثلا در طول تعطیلات آخر هفته کار را در خانه دنبال کنید.

تفریحات و اوقات فراقت مردم در نروژ

در نروژ یک هفته شامل ۵ روز ۵/۷ ساعته است. تفریحات پرطرفدار در نروژ، تماشای تئاتر و کنسرت های موسیقی و همچنین فعالیت های ورزشی است. در مقایسه با سایر کشورها، مردم نروژ از اوقات فراغت زیادی برخوردار هستند. ادارات نروژی معمولا از ساعت نه تا پنج کار می کنند، اما بعد از ظهرها و عصرها تعطیلند. علاوه بر این تقریباً هر شنبه و یکشنبه و همچنین تعطیلات کریسمس ، عید پاک و تابستان تعطیلات رسمی به حساب می آیند که در مجموع ۵ هفته است.

آموزش در نروژ

تحصیلات و آموزش عالی در نروژ در بالاترین سطح خود قرار دارد. مهم ترین دلیل این اتفاق این است که تحصیلات در سطوح عالی مقرون به صرفه است. میانگین هزینه های تحصیل سالانه در نروژ در قیاس با سایر کشورهای جهان بسیار پایین است. بسیاری از موسسات آموزشی شهریه ندارند و دیگر موسسات شهریه پایینی دارند.

کیفیت بالای دانشگاه ها و کالج های نروژ باعث شده است که دانشجویان بین المللی قابل توجهی نروژ را برای تحصیل در نروژ انتخاب کنند. این که دانشجویان باید مسئولیت یادگیری خود را به عهده بگیرند می تواند یک چالش برای دانشجویان بین المللی باشد. بخصوص با توجه به امکانات و فرصت های موجود در دانشگاه و خارج از آن. برای دانشجویان بین المللی فعالیت های خارج از برنامه می تواند بر موفقیت آن ها تاثیر گذار باشد.

امروزه تقریباً تمامی مهاجران نروژ در سطح عالی آموزش تحصیل کرده اند. نسبت تحصیلات عالی در بین زنان بیشتر از مردان است. گروهی که بیشترین درصد از دوره آموزش عالی را سپری کرده اند، زنان 30 تا 39 ساله هستند. بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه های نروژ طبیعتا در شهرهای بزرگ مثل اسلو قرار دارند. با این حال، دولت با حمایت از شهرهای کوچکتر با کمک های بلاعوض و سایر برنامه های بودجه، رشد و پیشرفت در مناطق دور افتاده را تشویق می کند. مطابق با این سیاست ، دانشکده های دانشگاه در حومه شهرها و شهرها تأسیس شده اند.

آموزش در نروژ
زندگی دانشجویی در نروژ

زندگی دانشجویی در نروژ

برای بیشتر نروژی ها، زندگی دانشجویی دوره ای غنی، اجتماعی و فعال است. در کنار تحصیلات خود، بسیاری از مشاغل پاره وقت را برای تسویه وام دانشجویی خود و به دست آوردن تجربه کاری امتحان می کنند. در نروژ همانند سایر کشورهای اروپایی به عنوان دانشجوی بین المللی، می توانید یک شغل پاره وقت و حداکثر هفته 20 ساعت نیز داشته باشید. بسیاری از دانشجویان نروژی همچنین در انجمن های دانشجویی مانند تیم های ورزشی دانشجویی و شوراهای دانشجویی و به طور کلی در سازمان های فرهنگی و اجتماعی شرکت می کنند.

فعالیت ها در داخل و خارج از محیط دانشگاه بخش مهمی از زندگی دانشجویی را شامل می شود. این نوع تعاملات برای سازگاری با دانشجویان نروژی برای دانشجویان بین اللملی بسیار مهم است. سطح زندگی در نروژ به طور کلی بالا است، حتی برای دانشجویان خارجی. بیشتر نروژی ها مایل به داشتن یک آپارتمان یا خانه هستند، اما اجاره خانه یا سوئیت برای دانشجویان متداول تر است. بیشتر مردم صاحب یک ماشین هستند، اما دانش آموزان به طور کلی از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنند که در شهرهای بزرگ نسبتاً راحت است. به دلیل مسائل زیست محیطی، نروژی ها اخیراً تمایل دارند که فقط یک اتومبیل داشته باشند. در شهرها، تعداد فزاینده ای از مردم به جای داشتن ماشین شخصی خود، از وسائل حمل و نقل عمومی و موسسات کرایه اتومبیل استفاده می کنند. هزینه استفاده از تاکسی در این کشور بالاست.

ورزش در نروژ

فوتبال، هندبال، دویدن، دوچرخه سواری و شنا جزو محبوب ترین فعالیت های ورزشی این کشور هستند. با این وجود، این اسکی کراس اوور است که ورزش ملی نروژ نامیده می شود.

زندگی دانشجویی در نروژ

10 نکته مهم درباره کشور نروژ

1- واحد پولی در نروژ کرون نروژی، NOK است.

2- طول خط ساحلی نروژ 25.148 کیلومتر از جمله fjords (فیور- ورودی باریک رودخانه منتهی به دریا که توسط یخچال های طبیعی محصور شده) است.

3- بلندترین قله نروژ،Galdhøpiggen (گالدهوپیگین) با ارتفاع ۲۴۶۹ متر از سطح دریا است.

4- شمالی ترین نقطه نروژ و اروپا دماغه شمالی است.

5- Kirkenes (شرکینس)، به همان اندازه قاهره ، شرق دور از فنلاند و تنها 9 مایل با 15 کیلومتری مرز روسیه فاصله دارد.

6- نروژ بالاترین تراکم Fjord جهان را دارد. دو مورد آنها یعنیGeirange (گیرانگیر) و Nærøy (نائری)، در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند.

7- تونلLærdal (لاردال) طولانی ترین تونل جاده ای جهان با مسافت 15 مایل (24.5 کیلومتر) است.

8- جایزه صلح نوبل توسط کمیته نروژی در نروژ اهدا می شود.

9- Snorre Sturluson’s Heimskringla (اسنوره سانتولوسوئنز هیمسکرینگلا یعنی تاریخ پادشاهان) ، که در دوره نورسینای قدیم (۷۵۰-۱۳۰۰ پس از میلاد مسیح) نوشته شده است ، امروز پرفروش ترین کتاب در نروژ است.

10- نروژ یکی از کشورهای بنیانگذار سازمان ملل متحد در سال 1945 و اولین دبیرکل این سازمان وزیر امور خارجه نروژ، تریگوه لی بود.

زندگی دانشجویی در نروژ
زندگی دانشجویی در نروژ

10 نکته جالب در مورد کشور نروژ

1- نروژ در دهه هشتاد سوشی ماهی آزاد را به ژاپنی ها معرفی کرد.

2- گیره کاغذ یک اختراع نروژی است.

3- در سال 2008 ، نروژ به یک پنگوئن به نام Nils Olav (نیلز اولاو) نشان شوالیه اهدا نمود.

4- آب معدنی معروف و گران قیمت Voss Water تنها آب چشمه ای در ایولند نروژ است.

5- سوئد در بازیافت زباله کشور پیشتازی است ، به طوری که در حال حاضر از نروژ زباله وارد می کند تا طرح های انرژی خود را تأمین کند.

6- در سال 1251، به پادشاه انگلیس هنری سوم، نشان خرس قطبی از جانب پادشاه نروژ داده شد. این نشان اکنون در برج لندن نگهداری می شود.

7- در سال 2011، نروژ با کمبود کره روبرو شد، تا جایی که قاچاق کره و حراج های آنلاین برای یک بسته کره به 77 دلار می رسید.

8- شرکت معتبر IKEA بعد از استقرار در نروژ تولید تخت خواب، کمد دیواری و مبلمان پذیرایی را آغاز نمود.

9- دفن مردگان در شهر Longyearbyen (لونگیربین) غیرقانونی است زیرا ریزگردهای معدنی در خاک این شهر مانع تجزیه تجزیه اجساد مردگان می شود.

10- پیتزا منجمد در نروژ بسیار محبوب است و همه رستوران های این کشور در منوی خود پیتزای منجمد دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

ارتباط از طریق واتس اپ

×