زندگی در کانادا و بررسی شرایط آن

زندگی در کانادا برای ایرانیان

زندگی در کانادا به احتمال زیاد و به گواه آمار، گزینه نخست بسیاری از افرادی است که قصد دارند تحصیل و کار را در خارج از کشور دنبال کنند. در این کشور قوانین مهاجرتی نسبتا مطلوب و شرایط ایده آل زندگی در کانادا، نرخ اشتغال کانادا و شرایط تحصیل در کانادا باعث شده است که این کشور در ردیف محبوب ترین کشور ها برای مهاجرت در سطح جهانی قرار گیرد. مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در میان تمام کشورهای جهان از اهمیت به سزایی برخوردار است. برای آشنایی بیشتر با کانادا و قوانین مهاجرتی آن این نوشته را مطالعه فرمایید.

پرچم کشور کانادا
کشور کانادا

اطلاعات عمومی در مورد زندگی در کانادا

کشور کانادا، از نظر وسعت دومین کشور بزرگ جهان بعد از روسیه، و خاک آن معادل تقریباً دو پنجم قاره آمریکای شمالی است. با وجود وسعت، در قیاس با سایر کشور ها، کانادا یکی از کم جمعیت ترین کشورهای جهان است. زبان رسمی کانادا دو زبان انگلیسی و فرانسوی است و این نشان دهنده تاریخ این کشور است که زمانی محل کشمکش توسط این دو قدرت بزرگ اروپایی بود. کانادا از جنوب با ایالات متحده امریکا دارای مرز مشترک است. پایتخت کانادا اتاوا، چهارمین شهر بزرگ این کشور است. اتاوا در حدود 250 مایلی(400 کیلومتری) شمال شرقی تورنتو و 125 مایلی(200 کیلومتری) غربی مونترال که از نظر جمعیتی، اهمیت اقتصادی، فرهنگی و آموزشی مهمترین شهرهای کانادا هستند، قرار گرفته است. سومین شهر بزرگ ونکوور است که مرکز تجارت با کشورهای حاشیه اقیانوس آرام و دروازه اصلی غربی توسعه داخلی کانادا است. دیگر کلانشهرهای مهم عبارتند از کلگری، ادمونتون، آلبرتا، کبک، وینیپگ و مانیتوبا.

برای دریافت راهنمایی تخصصی و کارشناسانه درباره زندگی در کانادا با کوچ یاران گروه مهاجرتی کوچ آیین، تماس حاصل فرمایید. 

وضعیت اشتغال در کانادا

بخش خدمات در کانادا بیش از سایر فعالیت ها نیرو استخدام می کند. کانادا از جمله کشورهایی است که گردشگری در آن رشد سریعی داشته است. در واقع یکی از محبوب ترین مقصد ها برای مسافران خارجی، به ویژه از ایالات متحده آمریکا، انگلستان، ژاپن، فرانسه و آلمان است. مسافران کانادایی و خارجی هر ساله چندین میلیارد دلار صرف حمل و نقل، محل اقامت، غذا، تفریح و سرگرمی می کنند. تا سال 1990 گردشگری برای 5 درصد از کل نیروی کار کانادا اشتغال ایجاد می کرد. خدمات تجاری- به ویژه در حوزه کسب و کارهای رایانه ای- نیز رشد چشمگیری داشته اند.

وضعیت بهداشت مردم ساکن در کانادا

کانادا دارای سیستم مراقبت های بهداشتی منحصر به فردی است، که بر اساس این ایده ساخته شده که درمان های پیچیده بهداشتی و پزشکی باید در دسترس همه باشد. اگرچه این سیستم از طریق بودجه عمومی تأمین می شود، اما خدمات توسط بخش خصوصی ارائه می شود. دولت فدرال استانداردهای ملی را تعیین می کند، اما دولت های استانی مسئول ارائه، تأمین مالی و مدیریت بیشتر خدمات مربوط به بهداشت هستند. مزایای مراقبت های بهداشتی حدود یک سوم کل هزینه های استانی را تشکیل می دهد. از آنجایی که میانگین طول عمر در کانادا بیشتر شده است، هزینه های سیستم به طرز چشمگیری افزایش یافته است، و باعث شده بسیاری از دولت های استانی مزایا را کاهش دهند یا نرخ بیمه اجتماعی را افزایش دهند. به عنوان مثال ، در طول دهه 1990 ، بسیاری از بیمارستان ها تعطیل شدند و به عنوان بخشی از اقدامات کاهش هزینه ها، هزینه های کاربران برای برخی از خدمات (به عنوان مثال ، نسخه های دارویی) افزایش یافته یا محدود شده است.

ساختار آموزشی در کشور کانادا

طبق قانون مصوب سال 1867 انگلیس در آمریکای شمالی، سازماندهی و اداره آموزش عمومی از مسئولیت های استانی است. دولت فدرال به طور مستقیم فقط عهده دار آموزش و پرورش در یوکان، سرزمینهای شمال غربی، نوناووت، مدارس هندی در سراسر کانادا، زندانیان تعزیرات حکومتی، خانواده های اعضای نیروهای نظامی مستقر در پادگان و از طریق کالج نظامی سلطنتی کانادا در کینگستون انتاریو است. علاوه بر این، دولت فدرال آموزش حرفه ای بزرگسالان را تأمین مالی می کند و برای هزینه های کارهای عملی تحصیلات متوسطه به استان ها کمک مالی می کند.

سیاست های آموزشی هر منطقه از کانادا

سیاست های آموزش و پرورش هر استان با سایر استان ها متفاوت است، اما هر استان دارای یک بخش آموزش و پرورش به سرپرستی یک وزیر است که یکی از اعضای کابینه استان است. کودکان کانادایی در برخی از استان ها قبل از ورود به مقطع هشت ساله ابتدایی در سن 6 یا 7 سالگی به مدت دو سال به مهد کودک می روند، در حالی که کودکان در سایر استان ها فقط یک سال را در کودکستان سپری می کنند. در 14 سالگی، بیشتر کودکان در مقطع چهار ساله متوسطه عادی تحصیل خود را ادامه می دهند.

تحصیلات عالی مردم کانادا

به طور سنتی، تحصیلات عالی در دانشگاه سپری می شد. اما اکنون، در موسسات مختلف، به عنوان مثال، کالج های منطقه ای بریتیش کلمبیا، موسسات فناوری آلبرتا، موسسات هنری و علمی کاربردی ساسکاچوان، کالج های هنری علمی کاربردی و فن آوری در انتاریو و کبک دوره های تخصصی ارائه می شوند. کانادا دارای 75 موسسه اعطای مدرک و بیش از 200 دانشکده محلی است. از موسساتی با یک دانشکده واحد و ثبت نام چند صد نفر گرفته تا موسسات با دانشکده ها و موسسات تحقیقاتی متعدد و بیش از 50،000 دانشجو. از جمله بزرگترین دانشگاهها می توان به دانشگاه کبک (تاسیس 1968) و دانشگاه تورنتو (1827) اشاره کرد. یکی از معتبرترین دانشگاه های کانادا دانشگاه مک گیل (1821) ، یک دانشگاه انگلیسی زبان خصوصی با پشتیبانی دولتی در مونترال است. رتبه دانشگاه مک گیل در گزارش سال 202۰ موسسه QS ۳۱ جهان بوده است.

زبان رایج آموزش در کانادا

به غیر از چند موسسه دو زبانه و چندین مدرسه فرانسوی زبان، انگلیسی زبان اصلی آموزش در اکثر دانشگاه های کانادا می باشد.

آموزش در کانادا
دانشگاه لاوال کانادا

قدیمی ترین دانشگاه در کانادا

قدیمی ترین دانشگاه فرانسوی زبان کانادا، لاوال (1663) شهر کبک است. این دانشگاه به طور رسمی در سال 1852 و با اعلام Giovanni Maria Mastai Ferretti یا پاپ پیوس نهم در سال 1872 تاسیس شد. دانشگاه های انگلیسی زبان کانادا پس از انقلاب آمریکا تأسیس شدند. دانشگاه کینگ کالج (1789) در نوا اسکوشیا و دانشگاه فعلی نیوبرانزویک (1785) از کینگ کالج (دانشگاه کلمبیا کنونی) نیویورک قبل از انقلاب الگو گرفتند. بیشتر دانشگاههای دیگر در دوران پیشگامان توسط کلیساها آغاز به کار کردند، اما تقریباً از آن زمان به بعد تمام دانشگاهها سکولار شده و تقریباً کاملاً از نظر مالی به دولتهای استانی وابسته شدند. در اواخر دهه 1950 ، انتاریو تعدادی موسسه جدید برای مقطع پس از دوره متوسطه تأسیس کرد. یکی از این موارد، دانشگاه واترلو (در سال 1957 ساخته و در سال 1959 به عنوان دانشگاه تاسیس شد)، دارای یک برنامه ویژه (دوره های علمی و کاربردی) بود و در ریاضیات و علوم کامپیوتر شهرت بین المللی پیدا کرد. تعدادی دانشگاه خصوصی در کانادا تأسیس شدند، از جمله دانشگاه رویال رودز که در یک کالج نظامی فدرال سابق در حوالی ویکتوریا، بریتیش کلمبیا تأسیس شد. ویژگی تا حدودی غیرمعمول دانشگاه های کانادا، سیستم “کالج های وابسته” است که به موسسه اعطای مدرک اصلی یا “مادر” هستند، هرچند از نظر ساختاری جدا از آن هستند.

تعطیلات رسمی کانادا

مهمترین عید کانادا، روز ملی کانادا (روز سلطنت سابق) در تاریخ 1 ژوئیه است. این مراسم بزرگداشت تاسیس سلطنت کانادا در سال 1867 است. کانادایی ها “جشن تولد” ملت خود را با مراسم میهنی، پیک نیک و آتش بازی جشن می گیرند. تعطیلات آغاز تابستان آخرین دوشنبه آوریل، در کانادا روز ویکتوریا نامیده می شود. (ساکنان کبک به آن روز دلار می گویند.) روز کار کانادا، مانند روز ایالات متحده ، در پایان تابستان اتفاق می افتد (اولین دوشنبه سپتامبر). سایر تعطیلات رسمی شامل روز سال نو و بزرگترین تعطیلات تقویم مسیحی است. کانادایی ها روز شکرگذاری را مانند ایالات متحده تعطیل می کنند، اما این تعطیلات در روز دوشنبه دوم ماه اکتبر برگزار می شود.

روز ملی کانادا

شرایط زندگی در کشور کانادا

از هر سه کانادایی دو نفر صاحب خانه های خود هستند. خانه های شخصی رایج ترین نوع مسکن برای زندگی در کانادا می باشد. با این حال، روند فعلی به سمت ساختارهای آپارتمانی است. از هر هفت خانه کانادایی یکی با چوب ساخته می شود.

میانگین سنی ازدواج برای مردان اواسط دهه دوم عمر و برای زنان اوایل دهه دوم عمرشان است. در بیشتر خانواده ها، کودکان فقط چند سال از خانواده جدا می شوند. اکثر زوج های متاهل دارای سوابق قومی، مذهبی و تحصیلی مشابهی هستند. در حال حاضر، نزدیک به نیمی از ازدواج های کانادایی (از هر ده ازدواج چهار مورد) به طلاق ختم می شوند. تا سال 1992، 45 درصد نیروی کار را زنان کانادیی تشکیل می دادند. با این حال، آنها فقط دو سوم مردان درآمد داشتند این رقم در حال حاضر 48 درصد است و تفاوت محسوسی میان حقوق زنان و مردان نیست.

سطح جنایات خشن در این کشور نسبتاً کم است. شهرهای آن به طور کلی تمیز و کارآمد اداره می شوند و بی خانمانی و خرید و فروش غیرقانونی مواد مخدر بسیار نادر است. کانادا بدهی های مالی زیادی دارد و با تقاضاهای فزاینده ای برای تمرکززدایی از بسیاری از مناطق خود روبرو است. جدی ترین مشکل برای ساکنین در کانادا تهدید جدا شدن کبک و تبدیل شدن آن به یک کشور مستقل است.

ورزش و تفریحات مردم در کانادا

هاکی روی یخ ورزش ملی کانادا است و ستارگان آن به عنوان قهرمانان ملی مورد تقدیر قرار می گیرند. بازی های حرفه ای در شب های شنبه هزاران طرفدار را به خود جلب می کند. جوانان اغلب آخر هفته ها از ساعت 4:00 یا 5:00 صبح برای بازی در تیم های هاکی لیگ کوچک با یکدیگر رقابت می کنند. از دیگر ورزش های معروف زمستانی می توان به اسکی، اسکیت روی یخ اشاره کرد. ورزش های تابستانی مورد علاقه کانادایی ها بیس بال، والیبال و فوتبال است. لاکروس (Lacrosse) توسط مردم بومی قبل از ورود اروپاییان به وجود آمده است. کرلینگ (Curling)، ورزشی که در آن یك سنگ “سنگین” روی یخ حرکت می کند ، از اسكاتلندی ها گرفته شده است. خانواده های کانادایی مانند همتایان آمریکایی خود بیشتر وقت عصر خود را به تماشای تلویزیون می گذرانند. بسیاری از آنها روزنامه خوانان منظم هستند. بسیاری از آنها خانواده های آخر هفته و تعطیلات را در ساحل دریاچه یا مناطق جنگلی می گذرانند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

ارتباط از طریق واتس اپ

×