زندگی در هلند برای مهاجران

زندگی در هلند برای مهاجران چگونه است

شرایط زندگی در هلند

زندگی در هلند به عنوان یکی از پیشرفته ترین و پیشرو ترین کشورهای اروپایی، امروزه هدف بسیاری از مهاجرت های شغلی و تحصیلی از اقصی نقاط دنیا به ویژه ایران است. با وجود ویژگی های فرهنگی، زبانی خاص و استانداردهای بالا و نسبتا دشوار تحصیل و کار، زندگی در هلند برای سایر اتباع کشورهای قاره اروپا نیز انتخاب مطلوبی است. مهاجرت به هلند از طریق کار یکی از روش های رایج مورد انتخاب افراد برای زندگی در این کشور زیبای اروپایی می باشد. آمستردام، روتردام، لاهه، ماستریخت، آلکمار، اوترخت و آیندهوون جزو محبوب ترین شهر ها و گزینه ها برای زندگی در هلند هستند. به همین دلیل و برای آشنایی بیشتر متقاضیان مهاجرت به هلند، کوچ یاران گروه مهاجرتی کوچ آیین در ادامه این متن جزئیاتی در مورد کشور هلند و شرایط زندگی در هلند تقدیم می کنند.

زندگی در هلند

 برای دریافت راهنمایی تخصصی و کارشناسانه درباره مهاجرت و زندگی در کشور هلند با کوچ یاران گروه مهاجرتی کوچ آیین، تماس حاصل فرمایید.

موقعیت جغرافیایی هلند

موقعیت جغرافیایی و جمعیت کشور هلند

برای زندگی در هلند آگاهی از وضعیت جغرافیایی آن ضروری است. هلند “Holland” کشوری واقع در شمال غربی اروپا، و نام رسمی آن “Netherland” به معنای سرزمین پایینی یا زیرین است چرا که این کشور کم ارتفاع و به طور قابل توجهی مسطح، دارای دریاچه ها، رودخانه ها و کانال های بسیاری است. حدود 2500 مایل مربع (6500 کیلومتر مربع) از هلند از زمین های احیا شده تشکیل شده است، که نتیجه فرآیند مدیریت دقیق آب که مربوط به دوران قرون وسطی است می باشد.

جمعیت هلند

علیرغم مهاجرت گسترده پس از جنگ جهانی دوم، که مورد تشویق دولت بود و باعث شد حدود 500.000 نفر کشور را ترک کنند، هلند امروز یکی از پرجمعیت ترین کشورهای جهان از نظر تراکم است. اگرچه میانگین کل جمعیت با درصد بالایی از سن بالای 65 سال به سرعت در حال خاکستری شدن (مسن تر) هستند، آمستردام همچنان یکی از مراکز زنده فرهنگ جوانان بین المللی است. بسیاری از رفتارهایی که در سایر کشور ها بزه یا رفتار پرخطر اجتماعی به حساب می آیند در آمستردام مجاز هستند.

زبان رسمی در کشور هلند

زبان رسمی در کل کشور که برای زندگی در هلند می بایست به آن مسلط باشیم، زبان هلندی یا Dutch است یکی از شاخه از زبان ژرمنی که توسط ساکنان شمال بلژیک (جایی که به آن Flemish می گویند) نیز صحبت می شود. آفریقایی، زبان رسمی آفریقای جنوبی، گونه ای از زیان هلندی است که توسط مهاجران قرن هفدهم از مناطق هلند مورد استفاده بود. غیر از هلندی، ساکنان استان شمالی Friesland  نیز به زبان خودشان صحبت می کنند (که در انگلیسی به آن فریزی می گویند) که بیشتر از هلندی یا آلمانی به انگلیسی نزدیکتر است. به ویژه در شهرهای بزرگ ، بسیاری از مردم به چندین زبان مسلط هستند، که منعکس کننده موقعیت جغرافیایی کشور، تاریخ اشغال آن و جذابیت آن برای گردشگران است. انگلیسی، فرانسوی و آلمانی از جمله زبانهایی هستند که معمولاً شنیده می شوند. متقاضیان زندگی در هلند، برای سهولت در زندگی باید علاوه بر زبان انگلیسی به زبان هلندی نیز تسلط داشته باشند که معمولا آموزش زبان هلندی در خاک این کشور را در دستور کار قرار می دهند.

زبان رسمی مردم هلند
شرایط تجاری هلند

شرایط تجاری و اقتصادی هلند از قرن شانزدهم

استقلال نسبی چشم انداز هلند از اوایل قرن شانزدهم و هفدهم آشکار شد، زمانی که هلندی ها شیوه حاکمیت سلطنتی را رد کردند و نسبت به سایر فرهنگ ها دید روشن فکرانه تری داشتند، به ویژه هنگامی که ثروت و سرمایه را به مراکز تجاری کشور وارد می کردند. در آن دوره کشتی های تجاری هلندی در دنیا می چرخیدند و به پایه گذاری یک کشور تجاری بزرگ که دارای بنیانی قدرتمندی در تجارت است کمک می کردند. در قرن های بعد، هلند با وجود اندازه متوسط خود، همچنان یکی از پیشرفته ترین اقتصادهای جهان را داشت. اقتصاد هلند باز و به طور کلی بین المللی است. هلند به همراه بلژیک و لوکزامبورگ، عضوی از اتحادیه اقتصادی بنلوکس است که در دهه 1950 و 1960 به عنوان الگویی برای جامعه اقتصادی اروپاEEC  و اکنون در اتحادیه اروپا EU استفاده شده است. هلند همچنین عضوی از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) است و میزبان تعدادی از سازمان های بین المللی ، به ویژه در بخش حقوقی، مانند دادگاه بین المللی دادگستری در شهر لاهه است.

شهرت هلندی برای بردباری اجتماعی ناشی از آزمون و خطا در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم است. زمانی که افزایش مهاجرت از کشورهای غیر اتحادیه اروپا و چرخش پوپولیستی در سیاست منجر به رشد ملی گرایی و حتی بیگانه هراسی شد، و با دو ترور سیاسی مربوط به نژاد، در سال 2002 و 2004، و نیاز دولت به عبور مهاجران از “یکپارچه سازی” قبل از ورود به کشور تکمیل شد.

وضعیت اقتصادی هلند

از زمان جنگ جهانی دوم، هلند کشوری کاملاً صنعتی بوده و موقعیت مهمی در حیات اقتصادی اروپای غربی را به خود اختصاص داده است. اگرچه کشاورزی درصد کمی از درآمد ملی و نیروی کار را شکل می دهد، اما همچنان یک عامل کمک کننده بسیار تخصصی در صادرات هلند است. به دلیل کمبود منابع معدنی – به استثنای گاز طبیعی – کشور به واردات عمده مواد اساسی وابسته است.

هلند دارای اقتصاد بازاری است، اما این کشور به طور سنتی در زمینه هایی مانند حمل و نقل، استخراج منابع و صنایع سنگین شرکت قابل توجهی در سطح دنیا داشته است. همچنین درصد قابل توجهی از نیروی متخصص را به کار گرفته و بر سیاست های سرمایه گذاری تأثیر بسزایی می گذارد. به همین علت است که افرادی از سرتاسر دنیا مهاجرت به هلند از طریق سرمایه گذاری را در اولویت خود قرار می دهند. با این وجود، طی دهه 1980، زمانی که جو ایدئولوژیک به نفع اقتصاد بازار بود، خصوصی سازی قابل توجهی آغاز شد، مداخلات اقتصادی دولت کاهش یافت و دولت ساختار نویی پیدا کرد. شرکت های دولتی مانند  DSMمعادن دولتی هلند و KLM خطوط هوایی سلطنتی هلند از جمله صنایع خصوصی شده بودند. با این وجود، هلند دارای یک اقتصاد مختلط کاملاً منظم است و این تنوع صنایع تاثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی در هلند گذاشته است.

از زمان جنگ جهانی دوم، توسعه اقتصادی در سیاست های دولت اتخاذ شده است و یارانه های دولت برای جذب صنعت و خدمات نسبتاً توسعه نیافته و برخی دیگر از آثار رکودهای اقتصادی اعطا می شود. علی رغم این یارانه ها، بخش غربی کشور همچنان مرکز فعالیت های جدید، به ویژه در بخش خدمات است.

اقتصاد در هلند
سیستم مالی در هلند

تجارت و سیستم مالی در هلند

بانکداری تجاری در هلند درگیر چند نگرانی بزرگ بوده و طی چند دهه گرایش قابل توجهی به ادغام بانک ها و شرکت های بیمه وجود داشته است. بانک مرکزی هلند بر سیستم بانکی نظارت دارد. بورس سهام آمستردام ، یکی از قدیمی ترین بورس اوراق بهادار جهان در اوایل دهه 1600 تاسیس شده است. تجارت هلند عمدتا با اروپا و آمریکای شمالی انجام می شود. کشورهای عضو اتحادیه اروپا شرکای تجاری غالب هلند هستند که سه چهارم صادرات هلند را دریافت می کنند و نیمی از واردات کشور را تأمین می کنند. در سال 1958 (درست همزمان با تأسیس بازار مشترک) حدود 40 درصد از صادرات هلند به آلمان غربی (آلمان فعلی)، بلژیک، لوکزامبورگ، فرانسه و ایتالیا انجام شد. با آغاز قرن 21 ، شرکای اصلی تجاری آلمان، بلژیک، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، ایالات متحده آمریکا، روسیه و چین بودند. در همان دوره، صنعت خدمات حدود هفت دهم نیروی کار و حدود دو سوم تولید ناخالص داخلی (تولید ناخالص داخلی) را به خود اختصاص داده است که گردشگری نقشی حیاتی دارد. بیشترین بازدیدکنندگان خارجی آلمانی، انگلیسی، آمریکایی و بلژیکی هستند.

شرایط مسکن در هلند از ابتدا تا به امروز

کمبود شدید مسکن پس از اواسط قرن بیستم شروع به توسعه کرد و منبع مناقشه های سیاسی شد. در دهه 1970، در برابر تقاضای مداوم در حال رشد، حتی رونق بی سابقه در ساخت مسکن ناکافی بود. تغییرات جمعیتی منجر به افزایش سریع تعداد خانوارها و افزایش کیفیت سطح زندگی در هلند برای ساکنین شد. این بحران تا اواسط دهه 1970 فروکش کرد و بحران مالی جایگزین آن شد.

با کنترل اجاره بها، و همچنین ایجاد فرصت های سرمایه گذاری و معرفی طرح های امنیت اجتماعی دولت رفاه در اواخر دهه 1980، بخش خصوصی توانست نرخ اجاره نشینی را از بیش از 60 درصد در سال 1947 به کمتر از 15 درصد کاهش داد. گسترش مسکن پس از جنگ تنها با سرمایه گذاری گسترده در مسکن اجاره ای یارانه ای، که توسط انجمن های غیرانتفاعی مسکن مدیریت می شد، امکان پذیر شد. همزمان، بخش یارانه برای خرید مسکن با گسترش یافت. امروزه بیش از نیمی از خانه های هلند در اختیار ساکنان آنها است .(طبق استاندارد اتحادیه اروپا هنوز رقم کمی است). از اوایل دهه 1990 دولت از نقش اصلی خود در کنترل و یارانه اجاره عقب نشینی کرده و منابع عمومی موجود را بیشتر روی گروه های کم درآمد متمرکز کرده است. در سال 2001، یک قرن پس از قانون مسکن در سال 1901 ، هلند رسماً پایان کمبود مسکن را اعلام کرد.

شرایط مسکن برای زندگی در هلند
دانشگاه آمستردام هلند

شرایط تحصیل در هلند

کلیه تحصیلات ابتدایی، متوسطه و عالی توسط نهادهای دولتی (شهرداری یا ایالتی) یا خصوصی ارائه می شود. تمام مدارس خصوصی وقتی مطابق با استانداردهای قانونی باشند، از بودجه دولت به طور مساوی با همتایان دولتی خود تأمین مالی می شوند. تحصیلات متوسطه هلند یک سیستم جامع و البته متشکل از چندین رشته است. نظام آموزشی به سه حالت کلی تقسیم می گردد. دوره 5 ساله آموزش عالی عمومی، آمادگی لازم برای موسسات آموزش عالی غیر از دانشگاه و دوره آموزش مقدماتی علمی شش ساله، که برای پذیرش دانشگاه اجباری است.

در سیستم آموزش عالی ده ها موسسه برای آموزش حرفه ای وجود دارند و بسیاری از رشته های حرفه ای را بعنوان مکمل رشته های نظری اصلی که دانشگاه های هلند ارائه می کنند، پوشش می دهند. همه این موسسات از طریق بودجه عمومی تأمین مالی می شوند. تعدادی از دانشگاه های بزرگ رشته های مختلفی را ارائه می کنند، از جمله دانشگاه ایالتی – از Leiden  (تاسیس 1575)، Groningen (1614) ،Utrecht  (1636) و Limburg  در ماستریخت (1976) – و (شهرداری سابق) دانشگاه آمستردام (1632)، دانشگاه Erasmus در روتردام (1973)، دانشگاه آزاد (در اصل کالوینیست) در آمستردام (1880)، دانشگاه (در اصل کاتولیک روم) دانشگاه Radboud از نایمیخن (1923) و دانشگاه Tilburg  (1927) سایر دانشگاههای دولتی تخصصی ترند: دانشگاههای فنی Delft  (1842)، آیندهوون (1956) و Enschede  (دانشگاه Twente  ؛ 1961) و دانشگاه کشاورزی در Wageningen  (1918). علاوه بر این، دانشگاه آزاد، تاسیس شده در سال 1984 ، هم رشته های نظری و هم آموزش حرفه ای را از طریق دوره های آنلاین فراهم می کند.

زندگی روزمره و آداب و رسوم اجتماعی در هلند

نمادهای هلندی بودن – کفش های چوبی، کلاه های توری ، لاله ها و آسیاب های بادی – در سراسر جهان شناخته شده اند، اما آنها تنها بخش کوچکی از داستان زندگی در هلند در دوره معاصر را بازگو می کنند. به غیر از مکانهایی مانند Vollendam و Marken و در مواردی از جشن ملی، لباس سنتی مدتها پیش جای خود را به سبک لباس متناسب با سایر مناطق شمال اروپا داد. پیازهای گیاهان، از جمله لاله ها، کالای مهم صادراتی هستند و در جشنواره های مختلف آنها را رونمایی می کنند. آنها همچنین در نمایشگاه سالانه گلهای بهاری در باغ های Keukenhof و در مکانهایی مانند بازار گل Aalsmeer به نمایش در می آیند.

غذاهای هلندی در میان اروپایی ها محبوب هستند، از جمله پنکیک (pannekoeken) بسیار قابل توجه است. شیرینی هایی مانند بانکت (خوراکی پر از خمیر بادام)، oliebollen  (قنادی سرخ شده با پودر قند) و speculaasکوکی های ادویه. و انواع زیادی از پنیرهای سخت، از جمله Edam و Gouda ، انواع مشهور در جهان که از شهرهایی که به آنها نامگذاری شده اند. شیرین بیان هلندی که بسیار شور است، یک آب نبات محبوب است. رجستافاف اندونزی (“میز برنج”) – که به عنوان روشی ایجاد شد که صاحبان مزارع هلندی می توانستند بسیاری از غذاهای اندونزیایی را در مستعمرات نمونه برداری کنند – به هلند وارد شد و به یک غذای اصلی در شهرهای بزرگ هلند تبدیل شده است. علاوه بر تعطیلات سنت مسیحی (عید پاک، کریسمس، پنطیکاست و معراج)، هلندی ها روز ملکه (30 آوریل)، روز یادبود (4 مه) و روز آزادی (5 مه) را جشن می گیرند، گرچه آخرین آنها فقط به یادگار مانده است در فواصل پنج ساله.

زندگی روزمره در هلند

حمل و نقل در هلند

وضعیت حمل و نقل و ارتباطات در کشور هلند

اهمیت حمل و نقل در هلند برای اروپا

در هلند حمل و نقل از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا این کشور به عنوان دروازه ای برای تردد کالا بین اروپای غربی و سایر نقاط جهان عمل می باشد(به عنوان مثال آمستردام، قرن ها مرکز تبادل الماس بوده است). تجارت از طریق بندرهای هلند جریان دارد، و عبور آن از طریق قایق رودخانه، قطار، ترانزیت کامیونی و خط لوله ادامه دارد. ترافیک دریایی بیش از نیمی از کل کالای بارگیری و تخلیه شده در هلند را تشکیل می دهد، و در واقع، کل قسمت جنوبی دریای شمال ممکن است به یک میدان حمل و نقلی پررفت و آمد تشبیه شود که تیمز، راین، ماس و رودخانه های شلده، مناطق داخلی قاره را به یکی از بزرگترین شریان های تجاری جهان پیوند می زند. روتردام مجهزترین بندر مدرن کشور را دارد، بزرگترین بندر قاره Europoort، منطقه ای بین روتردام و دریای شمال، با بزرگترین کشتی های اقیانوس پیما به راحتی قابل دسترسی است و از طریق کانال New Waterway به بندر روتردام متصل می شود. حدودا 40 سال، تا زمانی که در اوایل قرن 21 بندرهای شلوغ آسیا راه اندازی شوند، روتردام بیش از هر بندر دیگر در جهان کار می کرد. در بهره برداری از نفت نیز، روتردام یکی از مراکز پیشرو در جهان است که دارای امکاناتی برای دریافت بزرگترین ابرسازه های استخراج نفت است.

خط سرویس هوایی  KLM (Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V) که بین آمستردام و لندن را در سال 1920 آغاز كرد و به یكی از خطوط هوایی برجسته جهان تبدیل شد، در سال 2004 با Air France ادغام شد و Air France-KLM را ایجاد كرد. فرودگاه آمستردام (Schiphol) – در محل دریاچه هارلم سابق در حدود 13 فوت (4 متر) زیر سطح دریا – یکی از بزرگترین فرودگاه های اروپا است. فرودگاه های کوچکتر دارای اهمیت بین المللی عبارتند از: روتردام (Zestienhoven)، آیندهوون و ماستریخت.

نقش حمل و نقل برای زندگی در هلند

حمل و نقل فاکتور مهمی در کیفیت زندگی در هلند برای ساکنان آن است. از نظر داخلی، علی رغم اینکه یک شبکه راه آهن مدرن در حال فعالیت است، وسایل نقلیه موتوری که توسط شبکه جاده ای جامعی مدیریت می شوند، بر حمل و نقل مسافر و کالا تسلط  بیشتری دارند. شرکت های حمل و نقل جاده ای هلند پیش تازان بازار هستند و بخش عمده ای از این تجارت در اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داده اند. علاوه بر این، حدود دو پنجم حمل و نقل کالا اتحادیه اروپا را از مسیر آب انجام می دهند. شبکه آبراه های داخلی هلند، که از حدود 3000 مایل (4800 کیلومتر) رودخانه و کانال تشکیل شده است، با بلژیک، فرانسه و آلمان مرتبط است. علاوه بر آبراهه های طبیعی مانند رودخانه های Rhine Lek, Waal, Maas  بسیاری از آبراهه های مصنوعی – کانال Juliana ، کانال رود آمستردام-راین (بین آمستردام و تیل) ، کانال Maas-Waal  (غرب Nijmegen) و سایر رودخانه ها – بنادر اصلی ساحلی را با بازار داخلی متصل کرده اند. سیستم مخابراتی نیز در هلند با شبکه های گسترده فیبر نوری و تلفن همراه بسیار پیشرفته است. سرانه استفاده از تلفن همراه در هلند با بیشتر کشورهای اروپای غربی قابل مقایسه است (البته به طور قابل توجهی کمتر از اسکاندیناوی است). سرانه استفاده از رایانه های شخصی طبق استانداردهای اروپای غربی زیاد است.

نقش حمل و نقل برای زندگی در هلند
گروه های قومیتی ساکن در هلند

گروه های قومیتی ساکن در هلند

باور عامه بر این است که هلندی ها نژادی مخلوط از فریسی ها، ساکسون ها و فرانک ها هستند. در حقیقت پژوهش ها، این ادعا را كه ساكنان این منطقه مخلوطی از گروه های جمعیتی ژرمنی و پیشیان آن ها بوده اند كه با گذشت زمان به منطقه اصلی دلتای اروپای غربی نزدیك شده اند پذیرفته اند.

جمهوری هلند از دولت های قرون وسطایی نشات گرفته و جانشین حقوقی پادشاهی هلند که در طول قرن ها مهاجران بی شماری را به خود جلب کرده بود شده است. علت این استقبال حمایت از اصل آزادی اندیشه بود که بردباری نسبی اجتماعی را ایجاد کرد و در قرون 16 و 17 ایجاد شد. این وضعیت در مراکز تجاری و صنعتی پر رونق در دولت های غربی – که بسیاری از اعضای اقلیتهای مذهبی یا سیاسی تحت آزار و شکنجه بودند- مورد استقبال قرار گرفت. در این میان بخش های جنوبی، هوگنوت های فرانسوی و یهودیان پرتغالی مانند آلمانی ها و یهودیان غیر ابری به همراه بسیاری دیگر به دنبال بهبود وضعیت اقتصادی خود بودند. در قرن 20 مهاجران از مستعمرات هلند به موج مهاجرت افزودند که شامل اندونزیایی ها و سورینامی ها در سواحل شمال شرقی آمریکای جنوبی بودند. در دهه های اخیر، با ورود مسلمانان زیادی از ترکیه و مراکش، پذیرش تنوع برای زندگی در هلند بسیار گوناگون تر بوده است. در آغاز قرن بیست و یکم نه تنها یک جنبش ضد مهاجرتی پرخروش ظهور کرد، بلکه دولت نیز ملزم کرده بود که پیش از اجازه ورود مهاجران به هلند، مهاجران در کشور مبدا خود درمورد زبان و فرهنگ هلندی امتحانی را پشت سر بگذارند.

تحصیلات ابتدایی تا دانشگاه در هلند

برای زندگی در هلند لازم است تا با شرایط تحصیلات ابتدایی تا دانشگاه در این کشور آشنا شویم. کلیه تحصیلات ابتدایی، متوسطه و عالی توسط نهادهای دولتی (شهرداری یا ایالتی) یا خصوصی ارائه می شود. تمام مدارس خصوصی وقتی مطابق با استانداردهای قانونی باشند، از بودجه دولت به طور مساوی با همتایان دولتی خود تأمین مالی می شوند. تحصیلات متوسطه هلند یک سیستم جامع و البته متشکل از چندین رشته است. نظام آموزشی به سه حالت کلی تقسیم می گردد. دوره 5 ساله آموزش عالی عمومی، آمادگی لازم برای موسسات آموزش عالی غیر از دانشگاه و دوره آموزش مقدماتی علمی شش ساله، که برای پذیرش دانشگاه اجباری است. دانشگاه های هلند بیشترین برنامه آموزش به زبان انگلیسی در در میان دیگر دانشگاه های قاره اروپا ارائه می دهند. به همین دلیل است که مهاجرت به هلند از طریق تحصیل اهمیت ویژه ای در میان دانشجویان دنیا و به ویژه دانشجویان ایرانی پیدا کرده است.

در سیستم آموزش عالی ده ها موسسه برای آموزش حرفه ای وجود دارند و بسیاری از رشته های حرفه ای را بعنوان مکمل رشته های نظری اصلی که دانشگاه های هلند ارائه می کنند، پوشش می دهند. همه این موسسات از طریق بودجه عمومی تأمین مالی می شوند. تعدادی از دانشگاه های بزرگ رشته های مختلفی را ارائه می کنند، از جمله دانشگاه ایالتی – از Leiden  (تاسیس 1575) ، Groningen (1614) ، Utrecht  (1636) و Limburg  در ماستریخت (1976) – و (شهرداری سابق) دانشگاه آمستردام (1632)، دانشگاه Erasmus در روتردام (1973)، دانشگاه آزاد (در اصل کالوینیست) در آمستردام (1880)، دانشگاه (در اصل کاتولیک روم) دانشگاه Radboud از نایمیخن (1923) و دانشگاه Tilburg  (1927) سایر دانشگاههای دولتی تخصصی ترند: دانشگاههای فنی Delft  (1842) ، آیندهوون (1956) و Enschede  (دانشگاه Twente؛ 1961) و دانشگاه کشاورزی در Wageningen  (1918). علاوه بر این دانشگاه آزاد، تاسیس شده در سال 1984، هم رشته های نظری و هم آموزش حرفه ای را از طریق دوره های آنلاین فراهم می کند.

تحصیلات ابتدایی تا دانشگاه در هلند
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

ارتباط از طریق واتس اپ

×