زندگی در نیوزیلند برای ایرانیان چگونه است

زندگی در کشور نیوزیلند

زندگی در نیوزیلند، به عنوان یکی از پیشرفته ترین کشور های جهان، هدف و برنامه زندگی بسیاری از مردم سایر کشورهاست. با وجود محدودیت هایی که زندگی در نیوزیلند ممکن است به همراه داشته باشد در سال های گذشته، تمایل بسیار زیادی به مهاجرت به نیوزیلند دیده شده است. نیوزلند کشوری جزیره ای در اقیانوس آرام جنوبی، و جنوب غربی ترین قسمت مجمع الجزایر پلی نزی است. نیوزیلند سرزمینی نسبتا دور افتاده و یکی از آخرین سرزمین های مناسب برای سکونت در فاصله بیش از 1،000 مایل (1600 کیلومتری) از استرالیا، نزدیکترین همسایه آن واقع شده است. این کشور شامل دو جزیره اصلی یعنی جزایر شمالی و جنوبی و تعدادی جزیره کوچک است که برخی از آنها صدها مایل از قسمت اصلی فاصله دارند. پایتخت نیوزلند شهر ولینگتون و بزرگترین منطقه شهری آن اوکلند است که هر دو در جزیره شمالی واقع شده اند. نیوزیلند گروه جزایر توکلائو در اقیانوس آرام جنوبی را اداره می کند و ادعا می کند بخشی از قطب جنوب را در اختیار دارد. نیوئه و جزایر کوک ایالاتی خودگردان هستند که به نوعی متحد نیوزلند به شمار می روند.

پرچم نیوزیلند

 برای دریافت راهنمایی تخصصی و کارشناسانه درباره مهاجرت و زندگی در نیوزیلند با کوچ یاران گروه مهاجرتی کوچ آیین، تماس حاصل فرمایید.

جاذبه های گردشگری نیوزیلند

جاذبه های گردشگری برای زندگی در نیوزیلند

زندگی در نیوزیلند بعنوان سرزمین تضادها و تنوع ها ویژگی های خاصی دارد. وجود آتشفشان های فعال، غارهای دیدنی، دریاچه های یخچال های عمیق، دره های سرسبز، آبدره های خیره کننده، سواحل شنی طولانی و قله های دیدنی و برفگیر کوه های آلپ جنوبی در جزیره جنوبی همه به زیبایی های دیدنی نیوزیلند کمک می کنند. نیوزیلند همچنین دارای مجموعه ای منحصر به فرد از پوشش گیاهی و حیوانات است که بیشتر آنها بخاطر انزوای طولانی مدت کشور، توسعه پیدا کرده است. به عنوان مثال، نیوزلند تنها خانه پرونده کیوی منقار بلند و بی پرواز (لقب نیوزلندی ها) است.

گروه های قومیتی و زبان مردم نیوزیلند

برای زندگی درنیوزیلند باید نسبت به وضعیت پراکندگی قومیتی و نژادی این کشور شناخت وجود داشته باشد. نیوزلند معاصر دارای اکثریت اروپایی تبار، اقلیت مائوری ها و تعداد کمتری از مردم جزایر اقیانوس آرام و آسیا است. در اوایل قرن 21 ، آسیایی ها، مخصوصا آسیای شرقی (چین، هنگ کنگ، اندونزی، تایوان، هند و پاکستان) سریع ترین رشد گروه جمعیتی را داشته اند. ایرانیان بسیاری در سال های اخیر نیوزلند را مقصد مهاجرت خود قرارداده اند.

زبان اصلی مردم نیوزیلند

نیوزیلند در کل کشوری انگلیسی زبان است، اگرچه انگلیسی، مائوری و زبان اشاره نیوزلند زبانهای رسمی هستند. تقریباً همه مائوری ها می توانند انگلیسی صحبت کنند و حدود یک چهارم آنها به زبان مائوری صحبت می کنند. زبان مائوری در تعدادی از مدارس تدریس می شود. زبان های غیر انگلیسی دیگر که توسط تعداد قابل توجهی از مردم صحبت می شود زبانهای ساموایی ، هندی و ماندارین چینی هستند. این یکی از ده ها نکته مثبت برای کسانی است که شیوه مهاجرت به نیوزلند را دنبال می کنند.

زبان مردم نیوزلند
جمعیت نیوزلند

روند جمعیتی در کشور نیوزیلند

به عنوان یکی از شاد ترین کشورهای جهان، امید به زندگی در نیوزیلند به طور کلی زیاد است، اگرچه این آمار در میان قوم مائوری ها کمتر از سایرین است. میزان مرگ و میر کمتر از میانگین جهانی است. رشد سالانه جمعیت نیوزلند نوسان دارد اما به طور کلی کم است و قابل مقایسه با سایر کشورهای صنعتی غربی است.

مهاجرت سهم عمده ای در رشد کلی جمعیت در نیوزیلند دارد و همین امر منجر به بحث های مکرر در مورد محدودیت مهاجرت شده است. اگرچه در گذشته بیشتر مهاجران از انگلیس و هلند بودند، اما مردم جزایر اقیانوس آرام و آسیا از آنها پیشی گرفته اند هرچند که همچنان استرالیا مقصد ترجیحی بیشتر مهاجران به این بخش از جهان است. مهاجرت هم به نرخ رشد اقتصاد نیوزیلند و هم فرصت های شغلی آن وابسته است.

صنعت کشاورزی و دامداری در نیوزیلند

پایگاه کشاورزی نیوزیلند به اقتصاد مبتنی بر دامداری گوسفند و تولید محصولات لبنی در مقیاس گسترده است. با آب و هوای معتدل، سرمایه گذاری در بهسازی زمین (از جمله معرفی چمن های اروپایی و استفاده منظم از کودهای وارداتی) و مدیریت ماهرانه مزرعه، یکی از بالاترین نسبت های سرمایه به کار در کشاورزی در دنیا در نیوزلند می باشد. مزارع بسیاری از خدمات تخصصی بهره مند هستند این خدمات شامل امور مالی، بازرگانی، حمل و نقل، تولید و به ویژه فرآوری کره، پنیر و لاشه بره منجمد و محصولات جانبی آنها می شوند. گوشت، محصولات لبنی، میوه ها و سبزیجات عمده ترین صادرات نیوزیلند است. صادرات روغن خام و محصولات چوب و کاغذ نیز قابل توجه است. عمده واردات به نفت خام و تصفیه شده، ماشین آلات و وسایل نقلیه مربوط است. شرکای اصلی تجاری نیوزیلند، استرالیا، چین، ایالات متحده و ژاپن هستند. توافقنامه تجاری روابط اقتصادی استرالیا و نیوزیلند (معروف به CER) که در سال 1983 امضا شد باعث شد تعرفه های گمرکی کالاهای بین دو کشور را از بین برود و این اولین گام در جهت پیشرفت اقتصاد و گامی برای زندگی بهتر در نیوزیلند بود. نیوزیلند با چین و همین طور با انجمن ملل آسیای جنوب شرقی (آسه آن) توافقات تجاری بر پایه تجارت آزاد دارد.

دامداری در نیوزیلند
اقتصاد کشور نیوزیلند

اقتصاد توسعه یافته در نیوزیلند

اقتصاد نیوزیلند توسعه یافته است، اما سهم آن در بازار جهانی نسبتاً کم است. در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، استاندارد زندگی در نیوزلند بر اساس صادرات محصولات کشاورزی، مثل کره و گوشت یکی از بالاترین رتبه ها در سطح جهان بود. تاریخ اقتصادی نیوزیلند از اواسط قرن بیستم عمدتاً شامل تلاش برای رشد و تنوع بخشیدن به اقتصاد آن از طریق یافتن بازارهای جدید و محصولات جدید مانند محصولات نوشیدنی و کاغذ، گسترش پایه تولید آن و ورود یا حمایت از قراردادهای تجارت آزاد است.

خدمات عمومی نیوزیلند

بخش خدمات عمومی در نیوزلند یک نهاد اصلی به شمار می رود، به ویژه در ولینگتون، که دفاتر مرکزی ادارات دولتی و شرکت های تجاری بزرگ در آن واقع شده است. توریسم و گردشگری بخش مهم دیگری از اقتصاد نیوزیلند است. بیشتر بازدید کنندگان این کشور از کشورهای استرالیا، انگلستان، ایالات متحده آمریکا و چین هستند. از اواخر دهه 1990 به میزان قابل توجهی، تعداد دانشجویان بین المللی به ویژه از چین، کره جنوبی، ژاپن، هند و عربستان سعودی که در مدارس زبان، دانشگاه ها و مراکز‌ آموزش پلی تکنیک تحصیل می کنند، افزایش یافته است و بنابراین آموزش به یک منبع مهم اقتصادی از جهت ارز آوری تبدیل شده است.

وضعیت کار و مالیات بر درآمد در نیوزیلند

وضعیت نیروی کار از اواخر قرن نوزدهم از طریق تشکیل اتحادیه های کارگری قوی سازمان یافته شد. نیوزیلند مانند استرالیا، یک سیستم داوری اجباری را در پیش گرفت که در آن دولت نقش اصلی را داشت. با این حال، از اواخر دهه 1960، سیاست دولت به طور کلی بین دوره های توقف تحمیل شده توسط دولت بر دستمزدها و قیمت ها و دوره های معامله رسمی تحمل شده بین اتحادیه ها و کارفرمایان متغیر بود، اگرچه ارتباط قوی بین بازار کار نیوزیلند و استرالیا به ویژه در مشاغل ماهر و مشاغل حرفه ای سیاست محدود. با این حال، پس از تصویب قانون قراردادهای کار (1991)، که به عضویت اجباری در اتحادیه پایان داد، تعداد اعضای اتحادیه به طرز چشمگیری کاهش یافت.

اگرچه مالیات در نیوزیلند در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته زیاد نیست، اما به طور سنتی مالیات به صورت مستقیم و بر درآمد شخصی می باشد. وضع مالیات بر ارزش افزوده کالاها و خدمات در سال 1986 نشان دهنده یک انقلاب مالی بود، زیرا این امر با کاهش نرخ مالیات بر درآمد و افزایش پرداخت های انتقال دولت به خانواده های کم درآمد همراه بود تا زندگی در نیوزیلند برای آنها آسان گردد. از سال 1986 به این سو، دولت ها به طور تدریجی مالیات مستقیم و غیر مستقیم را کاهش داده اند.

مالیات بر درآمد در نیوزیلند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

ارتباط از طریق واتس اپ

×