اقامت در کاناد از طریق ویزای دانشجویی

اقامت در کانادا از طریق ویزای دانشجویی و تحصیلی

اقامت در کاناد از طریق ویزای دانشجویی یکی از انواع اخذ اقامت در این کشور مهاجرپذیر و پیشرفته آمریکای شمالی است که هر ساله متقاضیان زیادی برای دریافت اقامت و زندگی در کانادا از این راه اقدام می کنند. متقاضیان اقامت در کانادا از طریق ویزای دانشجویی با توجه به کیفیت سطح آموزش در این کشور، در مقاطع مختلف تحصیلی مثل دوره های ابتدائي، متوسطه، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی می نمایند. در این مقاله کوچ یاران گروه کوچ آیین مسیر اخذ اقامت کانادا از طریق ویزای دانشجویی را برای مخاطبین گرامی ترسیم می نمایند.

اقامت در کانادا از طریق ویزای دانشجویی برای متقاضیان در گام نخست ارسال درخواست پذیرش برای مدرسه، دانشگاه یا موسسات آموزشی دیگر خواهد بود. چنانچه دوره یا برنامه مورد نظر متقاضیان شش ماهه یا کمتر باشد، نیازی به ویزای دانشجویی نخواهد بود. چرا که با استفاده از ویزای توریستی یا بازدید هم می توان در دوره های یاد شده شرکت نمود. با این حال، این امکان وجود خواهد داشت که همزمان در یک دانشگاه نیز درخواست پذیرش ارائه نمود. اما برای تبدیل وضعیت و اقامت باید یک بار از خاک کانادا خارج و مجددا وارد این کشور شد.

دانشجویانی که موفق به دریافت پذیرش در یک مرکز آموزشی معتبر و اقامت در کانادا از طریق ویزای دانشجویی می شوند، در صورت تصمیم به ادامه تحصیل می توانند از داخل کانادا و بدون نیاز به ترک خاک این کشور درخواستی برای تجدید اقامت خود ارائه کنند.

درخواست اقامت دانشجویی در کانادا بیشتر به صورت آنلاین یا بعضا از طریق ارائه درخواست کتبی که از وبسایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا قابل دریافت است Citizenship and Immigration Canada (CIC) اتفاق می افتد.

بررسی و پاسخ دهی به درخواست های کتبی معمولاً حدود دو برابر بیشتر از درخواست های آنلاین طول می کشد، بنابراین همیشه توصیه می شود که زمان رسیدگی را از قبل بررسی شود. برای درخواست آنلاین، به کارت اعتباری Visa Card/ Master Card و توانایی ایجاد نسخه الکترونیکی اسناد پشتیبان (مانند استفاده از اسکنر یا دوربین) نیاز است. این امور از طریق شعب و ادارات سفارت کانادا در کشورهای مختلف قابل پیگیری است اما بعلت عدم حضور نهادهای رسمی کانادا در ایران، متقاضیان معمولا این فرایند را در کشورهای همسایه دنبال می کنند.

اقامت در کانادا از طریق ویزای دانشجویی

مراحل دریافت اقامت کانادا از طریق ویزای دانشجویی

دریافت نامه پذیرش از یک مرکز آموزشی معتبر

در گام نخست، باید یک نامه پذیرش استاندارد که از یک مرکز آموزشی معتبر کانادایی صادر شده دریافت شود. دانشجویانی که در کبک تحصیل می کنند نیز باید از دولت کبک برای دریافت گواهی قبولی، معروف به CAQ اقدام کنند. قبل از درخواست ویزای دانشجویی این پذیرش باید به صورت قطعی یا مشروط صادر شده باشد.

دریافت اوراق درخواست ویزای دانشجویی

گام بعدی دریافت اوراق درخواست ویزای دانشجویی کانادا، یا از طریق وب سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا CIC  و یا از طریق تماس با دفتر ویزای محلی یا سفارت کانادا یا کنسولگری کاناداست.

انجام ارزیابی آنلاین

یکی از مراحل اخذ اقامت کانادا از طریق ویزای دانشجویی پاسخ به چند سوال برای دریافت بسته درخواست ویزاست. در این ارزیابی آنلاین مشخص خواهد شد که متقاضی واجد شرایط درخواست ویزای دانشجویی کانادا هست یا خیر.

به متقاضیانی که واجد شرایط شناخته می شوند، یک کد و چک لیست شخصی ، با اعتبار 60 روزه داده خواهد شد که برای ارائه آنلاین درخواست خود به آن نیاز خواهند داشت. همچنین یک راهنمای درخواست مشتمل بر مقدار تخمینی شهریه، لیستی از اسنادی است که باید با درخواست ارسال شوند و راهنمایی برای مراحل بعدی ارائه خواهد شد.

ایجاد یک حساب MyCIC

هنگامی که مدارک درخواست تهیه و آماده شد، ایجاد یک حساب MyCIC  با کد چک لیست شخصی گام بعدی است. سپس چک لیست اسناد شخصی به همراه مدارک مورد نیاز در وبسایت CIC بارگذاری خواهد شد و پس از پرداخت هزینه های بررسی سرانجام درخواست ارسال خواهد شد.

شرکت در مصاحبه

برخی از متقاضیان ممکن است مجبور به شرکت در مصاحبه در سفارت کانادا شوند که در این صورت زمان و مکان مصاحبه به آن ها اعلام خواهد شد.

دریافت ویزای دانشجویی برای کانادا

سایر شرایط فرآیند اخذ اقامت کانادا از طریق ویزای دانشجویی

نیاز به معاینه، ارائه عکس و اثر انگشت و عدم سوء سابقه

متقاضیان از بعضی کشورهای اروپایی، کشورهای خاورمیانه یا آفریقا ممکن است نیاز به ارائه بیومتریک (عکس و اثر انگشت) داشته باشند، برخی دیگر نیز ممکن است قبل از ارسال درخواست خود، نیاز به معاینه پزشکی و یا ارائه سوء سابقه به پلیس داشته باشند. در صورت داشتن سوء سابقه کیفری و گواهی پلیس و مقامات قضائی احتمال رد شدن درخواست ویزای دانشجویی وجود خواهد داشت.

داشتن گذرنامه معتبر

به جز اتباع و شهروندان کشور ایالات متحده امریکا یا St. Pierre and Miquelon سایر متقاضیان باید گذرنامه معتبری داشته باشند که به آن ها امکان می دهد پس از اتمام دوره خود به کشور مبدا خود بازگردند. دو تصویر پاسپورتی که در پشت آن نام و تاریخ تولد متقاضی نوشته شده است مورد نیاز خواهد بود.

وجود منابع مالی کافی

مدارک مورد نیاز برای اقامت در کانادا از طریق ویزای دانشجویی همچنین شامل مدارکی برای اثبات تأمین هزینه های تحصیلی متقاضی می باشد. در حال حاضر این مبلغ 10.000 دلار کانادا یا 7.500 دلار امریکا برای هر سال اقامت دانشجویی به علاوه شهریه است (این مبلغ در ایالت کبک معادل سالیانه 11000 دلار کانادا / 8300 دلار آمریکا خواهد بود.) همچنین باید منابع مالی کافی برای پرداخت هزینه های حمل و نقل برای بازگشت به خانه به اثبات برسد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×