اقامت آمریکا از طریق ویزای دانشجویی

اقامت آمریکا از طریق ویزای دانشجویی

اقامت آمریکا از طریق ویزای دانشجویی برنامه ای است که بسیاری از دانشجویان بین المللی که قصد دارند در مسیر پیشرفت علمی گام بردارند به دنبال آن هستند. به واسطه تعدد حضور دانشگاه های آمریکایی در رتبه بندی های جهانی و امتیازاتی که تحصیل در این دانشگاه ها برای فارغ التحصیلان آن ها به همراه دارد هر سال درخواست های زیادی برای اخذ اقامت آمریکا از طریق ویزای دانشجویی و همچنین زندگی در آمریکا به سفارت های این کشور ارسال می شود. دانشجویان ایرانی نیز علیرغم وجود محدودیت های سالیان اخیر برای مهاجرت به آمریکا، به دنبال کسب اطلاعات دقیق از نحوه اخذ اقامت و ویزای آمریکا هستند.

اخذ اقامت آمریکا از طریق ویزای دانشجویی

در این مقاله کوچ یاران گروه کوچ آیین کوشیده اند مسیر اخذ اقامت آمریکا از طریق ویزای دانشجویی را برای مخاطبین گرامی ترسیم نمایند.

نحوه دریافت ویزای دانشجویی آمریکا

برای متقاضیان تحصیل در آمریکا که شهروند این کشور نیستند، اخذ ویزای دانشجویی الزامی است. به ویژه درخواست ویزای دانشجویی آمریکا برای دانشجویان ایرانی می تواند یک پروسه طولانی باشد، بنابراین متقاضیان باید مدارک مورد برای ارسال درخواست خود را پیش از شروع فرایند حداقل سه تا پنج ماه قبل آماده نمایند. معمولاً مراحل مختلفی برای درخواست ویزای دانشجویی آمریکا وجود دارد. این مراحل در هر سفارت یا کنسولگری آمریکا متفاوت است، بنابراین مهم است که با دستورالعمل های موجود در وب سایت سفارت یا کنسولگری جایی که درخواست از آن طریق پیگیری خواهد شد مشورت صورت بگیرد.

اقامت آمریکا از طریق ویزای دانشجویی

مراحل اخذ ویزای دانشجویی آمریکا

مرحله نخست

مراجعه موسسه مورد تأیید SEVP

به عنوان اولین گام برای اخذ اقامت آمریکا از طریق ویزای دانشجویی باید یک موسسه یا مرکز آموزشی تایید شده به دانشجوی متقاضی گواهی پذیرش ارائه دهد. اعتبار مرکزی که اعطاء پذیرش می کند مهم است زیرا اولا به مقامات سفارت آمریکا این اطمینان را می دهد که متقاضی صلاحیت اخذ اقامت را خواهد داشت و ثانیا مدرک صادره از مرکز، توسط دانشگاه ها، انجمن های حرفه ای، کارفرمایان خصوصی و وزارتخانه های دولتی در سراسر جهان به رسمیت شناخته می شود. فقط موسسات مورد تأیید SEVP می توانند دانشجویان را در سامانه (SEVIS) ثبت نام کرده و مدارک لازم برای درخواست ویزای دانشجویی آمریکا را در اختیار دانشجویان قرار دهند. لیست موسسات معتبر در وب سایت دولتی تحصیل در ایالات منتشر شده است که متقاضیان می توانند به آن مراجعه کنند.

برخلاف برخی کشورها، آمریکا سیستم یکپارچه درخواست پذیرش در دانشگاه ندارد، بنابراین هر دانشجوی متقاضی تحصیل باید به طور جداگانه برای هر موسسه یا دانشگاهی که مایل به تحصیل در آن هاست درخواست ارسال نماید. دانشجویان بین المللی باید شرایط پذیرش هر مرکز را بر اساس آن مواردی که در وبسایت اطلاع رسانی موسسات و دانشگاه های آمریکا ذکر شده رعایت نمایند که معمولاً شامل اثبات تامین مالی کافی نیز می شود.

پس از اخذ پذیرش، دانشگاه دانشجو را در سیستم SEVIS ثبت نام می کند و اگر متقاضی واجد شرایط ویزای F  یا M باشد،SEVIS  گواهی تحت عنوان فرم I-20 برای وی ارسال می کند ، یا اگر واجد شرایط ویزای J  باشد فرم DS-2019  برای او ارسال خواهد شد.

SEVP دانشجویان بین المللی را در طبقه بندی ویزای F و M مدیریت می کند، در حالی که وزارت امور خارجه Department of States طرح های انتقال دانشجویان بین المللی را در طبقه بندی ویزای J مدیریت می کند. هر دو SEVP و DoS از SEVIS برای ردیابی و نظارت بر موسسات و طرح انتقال دانشجویان بین المللی استفاده می کنند.

مرحله دوم

پرداخت هزینه های SEVIS

هزینه SEVIS باید حداقل سه روز قبل از ارسال درخواست اقامت آمریکا از طریق ویزای دانشجویی پرداخت شده باشد. پرداخت هزینه باید یا از طریق فرم آنلاین و کارت اعتباری بین المللی باشد و یا برگ واریز کاغذی که در سفارت آمریکا ارائه می شود ثبت گردد.

در زمان پر کردن فرم، هزینه I-901 برای دارندگان ویزای F/M مقدار 200 دلار آمریکا و برای دارندگان ویزای دانشجویی J مقدار 180 دلار است. دارندگان ویزای J که به عنوان مشاور کمکی، خدمتکار یا در کار / مسافرت تابستانی کار می کنند در عوض 35 دلار پرداخت خواهد کرد. وب سایت روش های پرداخت از جمله کارت اعتباری، چک، سفارش بین المللی پول و Western Union Quick Pay را مشخص نموده است. ممکن است شخص ثالث (اسپانسر) هزینه را برای متقاضی ویزا پرداخت کند. در هر صورت رسید پرداخت باید صادر شده و در اختیار متقاضی قرار بگیرد چرا که به عنوان اثبات پرداخت هزینه در مصاحبه ویزای دانشجویی آمریکا به این تأیید نیاز خواهد داشت.

 جهت دریافت راهنمایی تخصصی و کارشناسانه درباره اخذ اقامت آمریکا از طریق ویزای دانشجویی با کوچ یاران گروه مهاجرتی کوچ آیین، تماس حاصل فرمایید.

مرحله سوم

تکمیل درخواست ویزای دانشجوی آمریکا

پس از دریافت فرم SEVIS و پرداخت هزینه آن، متقاضی باید برای درخواست اقامت آمریکا از طریق ویزای دانشجویی با کنسولگری یا سفارت آمریکا در کشور خود یا در نزدیک ترین کشوری که سفارت آمریکا در آنجا فعال است وقت بگیرد. بهتر است بدون لحاظ زمان شروع دوره هرچه زودتر اقدام صورت بگیرد، زیرا زمان رسیدگی به ویزا متفاوت است. ویزای دانشجویی حداکثر تا 120 روز قبل از ورود دانشجو به خاک آمریکا صادر می شود.

درخواست ویزای آنلاین DS-160

در همه موارد باید فرم درخواست ویزای آنلاین DS-160 تکمیل گردد و مکانی را که قرار است درخواست از آنجا ارسال شود مشخص باشد و تمامی اسناد و اطلاعات لازم برای پر کردن درخواست بایه مهیا باشد. پس از انتخاب و پاسخ دادن به یک سوال امنیتی، صفحات فرم باید پر شوند. شناسه درخواست کدی است که احیانا اگر نیاز به خروج از صفحه درخواست شد برای بازیابی فرم باید از آن استفاده کرد.

مشخصات شخصی مورد نیاز برای تکمیل فرم DS-160 شامل موارد زیر است:

 • نام و تاریخ تولد
 • آدرس و شماره تلفن
 • مشخصات گذرنامه
 • جزئیات برنامه های سفر و همراهان سفر
 • جزئیات سفر قبلی به آمریکا
 • اطلاعات تماس شما در ایالات متحده
 • جزئیات خانوادگی، کاری و تحصیلی
 • اطلاعات امنیتی، پیشینه کیفری و یا پزشکی
 • شناسه SEVIS و آدرس مدرسه/ دانشگاه/ طرح آموزشی که ثبت نام در آن صورت گرفته (در فرم I-20 یا DS-2019 چاپ شده است)
 • همچنین باید عکس متقاضی که اخیرا گرفته شده متناسب با شرایط مورد نیاز برای عکس که توضیح داده شده بارگذاری شود.

طی فرایند درخواست اقامت آمریکا از طریق ویزای دانشجویی باید به تمام سوالات به طور دقیق و کامل پاسخ داده شود زیرا در صورت بروز هرگونه خطا، بالاجبار باید برای تعیین وقت مصاحبه ویزا خارج از موعد برنامه ریزی صورت بگیرد. پاسخ به سوالات احتمالی در خصوص پر کردن فرم های آنلاین در وب سایت travel.state.gov برای رفع ابهام قابل استفاده است.

در آخرین بخش این مرحله پس از تکمیل فرم درخواست ویزا، باید با کلیک بر روی دکمه “ثبت درخواست” در انتها فرم DS-160 امضا خواهد. پس از بارگذاری درخواست، صفحه تأیید با بارکد، شماره بارکد و شماره شناسه برای متقاضی ارسال می شود که باید آنها را چاپ کرده و به قرار مصاحبه ویزا ببرد.

مرحله چهارم

پرداخت هزینه های درخواست ویزای دانشجویی آمریکا

به طور کلی هزینه درخواست اقامت آمریکا از طریق ویزای دانشجویی غیر قابل استرداد و غیر قابل انتقال است، برای پرداخت سه روش وجود دارد:

 • حضوری در یک بانک تأیید شده که در ایران این امکان وجود ندارد.
 • از طریق موبایل بانک و حساب اعتباری بین المللی
 • بصورت آنلاین

در طول فرایند، ممکن است اصطلاح “هزینه صدور ویزا بر اساس عمل متقابل” مشاهده شود که برای متقاضیان ویزای F1 ، F2 ، M1 ، M2 ، J1 و J2 صدق نمی کند.

هنگام قرار مصاحبه ویزا رسید پرداخت هزینه ویزا یا (Machine Readable Visa Fee) MRV مورد نیاز خواهد بود. برخی از متقاضیان ویزای J در صورت شرکت در برنامه آژانس توسعه بین المللی آمریکا USAID یا برنامه تبادل فرهنگی و آموزشی با بودجه فدرال با شماره سریال درخواست G-1 ، G-2 ، G3،G7  نیازی به پرداخت هزینه پردازش درخواست ندارند.

مرحله پنجم

برنامه ریزی و شرکت برای مصاحبه ویزای دانشجویی آمریکا

آخرین مرحله برای گرفتن اقامت امریکا از طریق ویزای دانشجویی حضور در مصاحبه ویزا است. این کار می تواند به صورت آنلاین یا با تماس با نزدیکترین سفارت یا کنسولگری آمریکا انجام شود. روند درخواست ویزا تا زمانی که مصاحبه با افسر کنسولی صورت نگیرد به پایان نمی رسد. بارکد موجود در DS-160 می تواند برای بازیابی اطلاعات متقاضی در هر سفارتخانه یا کنسولگری آمریکا استفاده شود. با این حال ، توجه داشته باشید که در صورت درخواست خارج از محل اقامت دائم متقاضی، احراز صلاحیت وی برای اخذ ویزا ممکن است دشوار باشد. زمان انتظار برای قرارهای مصاحبه ویزا بسته به مکان ، فصل و دسته ویزا متفاوت است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

Powered by WhatsApp Chat

×