شرایط زندگی در ایالات متحده آمریکا

زندگی در ایالات متحده آمریکا

آشنایی با کشور آمریکا

زندگی در آمریکا یکی از بزرگترین آرزوهای بسیاری از مردم کشورهای دیگر دنیاست. به دلیل موقعیت جغرافیایی فوق العاده و همچنین وضعیت تجاری و اقتصادی منحصر به فرد این کشور، که در گذشته به سرزمین فرصت ها مشهور بود، امروزه ایالات متحده در زمره ابرقدرت های جهان و زندگی در امریکا هدف بسیاری از مهاجران از اقصی نقاط جهان است. اگر برای مهاجرت به آمریکا برنامه ریزی می کنید و می خواهید از کیفیت و وضعیت زندگی در آمریکا آگاه شوید مقاله زیر توسط کوچ یاران گروه مهاجرتی کوچ آیین تقدیم می گردد.

شرایط زندگی در آمریکا

 برای دریافت راهنمایی تخصصی و کارشناسانه درباره مهاجرت و زندگی در ایالات متحده آمریکا با کوچ یاران گروه مهاجرتی کوچ آیین، تماس حاصل فرمایید.

معرفی ایالات متحده آمریکا

معرفی کلی ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده امریکا کشوری در آمریکای شمالی، جمهوری فدرالی است که از  50 ایالت تشکیل شده است. علاوه بر 48 ایالت مرکزی، آمریکا شامل ایالت آلاسکا، در انتهای شمال غربی قاره آمریکای شمالی، و جزیره هاوایی، در اواسط اقیانوس آرام است. آمریکا از شمال به کانادا، از شرق به اقیانوس اطلس، از جنوب به خلیج مکزیک و کشور مکزیک و از غرب به اقیانوس آرام می رسد. ایالات متحده آمریکا بعد از روسیه، کانادا و چین چهارمین کشور بزرگ جهان است. پایتخت آن ایالت واشنگتن یا ناحیه کلمبیا (District of Columbia) است. مشخصه اصلی ایالات متحده تنوع بسیار زیاد آن است. طبیعت آن از قطب شمال تا نیمه گرمسیر، از جنگل مرطوب باران تا کویر خشک، از قله کوه های ناهموار تا چمنزارهای هموار متغیر است. گرچه طبق معیارهای جهانی جمعیت کلی ایالات متحده زیاد است، اما تراکم جمعیت با توجه به وسعت آن نسبتاً کم به حساب می آید. وجود طبیعت و مناظر طبیعی شگفت انگیز، مراکز خرید و تفریحی منحصر به فرد، وجود انواع فستیوال های فرهنگی، هنری، تفریحی و ورزشی مختلف و سایر موارد، سالانه افراد بی شماری خواستار دریافت ویزای توریستی آمریکا و مسافرت به این کشور زیبا می باشند.

تنوع جمعیتی در ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده جمعیت بسیار متنوعی را شامل می شود. برخلاف کشوری مانند چین که عمدتاً افراد بومی را در خود جای داده است، ایالات متحده دارای تنوعی است که تا حد زیادی از یک مهاجرت جهانی عظیم و مستمر ناشی شده است. احتمالاً هیچ کشوری از نظر نژاد، قومیت و فرهنگ طیف وسیع تری از ایالات متحده ندارد. علاوه بر حضور بومیان آمریکایی باقی مانده (از جمله سرخپوستان آمریکایی، آلئوت ها و اسکیموها) و فرزندان آفریقایی هایی که به عنوان برده به این سرزمین برده شده اند، هویت ملی آمریکا توسط دهها میلیون نفر مهاجر، آزموده و باز تعریف شده است. مهاجران به طور کلی به امید دستیابی به فرصت های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بیشتر برای زندگی در آمریکا از سرزمین خود، به این کشور می آیند. لازم به ذکر است که اگرچه اصطلاحات «آمریکا» و «آمریکایی» اغلب به ترتیب مترادف ایالات متحده و شهروندان آن هستند، اما به طور کلی به معنای وسیع تری برای آمریکای شمالی، جنوبی و مرکزی بطور جمعی و شهروندان آن ها قابل استفاده هستند.

تنوع جمعیت در آمریکا

آب و هوای آمریکا

آب و هوای کشور آمریکا

آب و هوا از طریق تأثیر بر گیاهان، خاک ها و حیات وحش به طور مستقیم و غیرمستقیم بر روی زیستگاه های انسان تأثیر می گذارد. با این حال، در ایالات متحده، تقریباً پس از چهار قرن استقرار در اروپا و همچنین هزاران سال سکونت سرخ پوست ها، طبیعت آمریکا به شدت تغییر کرده است و باعث شده است تا بومیان این منطقه برای زندگی در آمریکا خود را با آب و هوای آن وفق دهند.

ایالات متحده بین مناطق گرمسیری سرطان Cancer و عرض جغرافیایی 50 درجه شمالی واقع شده است، موقعیتی که آب و هوای قطب شمال را در دامنه کوههای مرتفع با مناطق استوایی در قسمت کوچکی از جنوب فلوریدا متصل می کند. با این حال، به هیچ وجه آب و هوا به معنای واقعی کلمه در آمریکا معتدل نیست، زیرا عرض های جغرافیایی میانی به دلیل تغییرات شدید دما و میزان بارش زیادشان مشهور هستند.

وسعت زیاد خشكی آمریكای شمالی باعث تقویت افراط و تفریط آب و هوایی می شود. از آنجا که زمین با سرعت بیشتری نسبت به آب گرم و سرد می شود، مکانهایی که از اقیانوس دور هستند تمایل به آب و هوای قاره ای دارند و تابستان هایی گرم و زمستان هایی سرد دارند یعنی برعکس آب و هوای دریایی که از تعادل نسبی برخوردار است. بیشتر آب و هوای ایالات متحده به طور مشخص قاره ای است، این بیشتر به این دلیل نحوه استقرار رشته کوه های کوردیلراست. در داکوتای شمالی دما بین رکورد بالای تابستان 121 درجه فارنهایت (49 درجه سانتیگراد) و کمترین زمستان منفی 60 درجه فارنهایت ( منفی 51 درجه سانتیگراد) است.

مردم ایالات متحده آمریکا

تنوع نژادی در آمریکا

با کمتر از دو قرن و نیم سابقه استقلال، ایالات متحده آمریکا عضوی نسبتاً جدید در جامعه جهانی است، اما رشد سریع آن از قرن هجدهم بی نظیر است. وعده اولیه دنیای جدید به عنوان پناهگاه و سرزمین فرصت ها در قرن بیستم و ظهور ایالات متحده به عنوان یک قدرت جهانی به طرز چشمگیری تحقق یافت. با جمعیت که فقط جمعیت چین و هند از آن بیشتر است، تنوع فوق العاده در نژادهای مختلف وجود دارد. جریان مستمر مهاجرت، به ویژه از دهه 1830 به بعد، مجموعه ای از افراد متولد آمریکا با ریشه خارجی را تشکیل می دهد که با هیچ کشور دیگری قابل مقایسه نیست. 60 میلیون نفر در سده های 18 و 19 میلادی به سواحل ایالات متحده مهاجرت کردند. بسیاری از آنها، به دنبال فرار از مشکلات سیاسی یا اقتصادی، زندگی در آمریکا را انتخاب کردند در حالی که برخی دیگر به دلیل تقاضای بالای نیروی کار، منابع طبیعی فراوان و زمین ارزان جذب شدند. بیشتر آنها به امید بازسازی خود به این سرزمین وارد شدند.

سطح رفاه مردم آمریکا از ابتدا تا به امروز

در آغاز قرن بیست و یکم، اکثریت جمعیت ایالات متحده به سطح بالایی از آسایش، رفاه و امنیت مادی برای زندگی در آمریکا دست یافته بودند. با این وجود، آمریکایی ها با مشکلات غیرمنتظره ثروت نسبی و همچنین تداوم فقر باقی مانده دست و پنجه نرم کردند. جرم و جنایت، سوء مصرف مواد مخدر، منابع انرژی مقرون به صرفه، پراکندگی شهرها، بی علاقگی رای دهندگان، آلودگی، آمار طلاق زیاد، ایدز و دعاوی حقوقی بیش از حد، همانند نابرابری ها و نارسایی ها در آموزش و مراقبت های بهداشتی درمانی همچنان مورد توجه قرار گرفتند. از جمله موارد سیاست عمومی که به طور گسترده مورد بحث قرار گرفت سقط جنین ، کنترل اسلحه ، اصلاحات رفاهی و مجازات اعدام بود.

آزادی های مردم آمریکا

بسیاری از آمریکایی ها تنش اجتماعی را محصول عدم موفقیت جامعه خود در گسترش رویای سنتی برابری فرصت به همه مردم می دانند. در حالت ایده آل، آزادی اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و مذهبی رفتاری برابر برای همه را تضمین می کند، به طوری که همه می توانند مطابق با استعدادهای فردی خود به اهداف مد نظر خود برسند، فقط اگر آنها به اندازه کافی کار کنند. این اعتقاد راسخ در طول قرن ها آمریکایی ها را متحد کرده است.

اقتصاد در ایالات متحده آمریکا

تولید ناخالص ملی در ایالات متحده آمریکا

یکی دیگر از مزایایی که زندگی در آمریکا را مطلوب می کند این است که ایالات متحده از لحاظ تولید ناخالص داخلی Gross Domestic Product (GDP)  بزرگترین قدرت اقتصادی جهان است و با کمتر از 5 درصد جمعیت جهان، حدود یک پنجم از تولید اقتصادی جهان را تولید می کند. همین امر باعث شده تا سالانه افراد زیادی از سراسر دنیا خواهان مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه گذاری باشند. گستردگی اقتصاد ایالات متحده باعث می شود مهمترین عامل در تجارت جهانی باشد. صادرات این کشور بیش از یک دهم کل جهان را به خود اختصاص می دهد. ایالات متحده همچنین بر اقتصاد سایر نقاط جهان تأثیر می گذارد زیرا منبع قابل توجهی از سرمایه گذاری بین الملی به شمار می رود. همانطور که سرمایه گذاری مستقیم، توسط انگلیس، عامل اصلی رشد اقتصادی قرن 19 آمریکا بود، سرمایه گذاری مستقیم شرکت های آمریکایی نیز عامل اصلی در رفاه اقتصادی کانادا، مکزیک، چین، بسیاری از کشورها در آمریکای لاتین، اروپا و آسیا به حساب می آید. اقتصاد ایالات متحده با انعطاف پذیری و نوآوری عجین شده است. در دهه اول قرن بیست و یکم، اقتصاد توانست در برابر عقب ماندگی های پرهزینه مقاومت کند. فروپاشی بازارهای سهام به دنبال افزایش غیرقابل مهار سهام فناوری، ضرر و زیان ناشی از رسوایی های مالی شرکت های دولتی، حملات 11 سپتامبر 2001، جنگ در افغانستان و عراق، ویرانی توفان کاترینا در امتداد ساحل خلیج در نزدیکی نیواورلئان در سال 2005، و رکود اقتصادی که به رکود بزرگ معروف شد و از دسامبر 2007 تا ژوئن 2009 قدمت داشت و تا حدی ناشی از شکست مالی مربوط به وامهای فرعی بود.

اقتصاد آمریکا
بنگاه های اقتصادی آمریکا

مشاغل آزاد و خصوصی در آمریکا

در بیشتر موارد، دولت ایالات متحده نقش مستقیم کمی در اداره بنگاه های اقتصادی کشور داشته است. مشاغل آزادند كه كارمندان خود را استخدام و اخراج كنند و فضای بازار کار را باز و بسته كنند. آژانس های فدرال بیشتر بر ایمنی شرایط کار، آلودگی هوا و آب، ایمنی مواد غذایی و دارویی و ایمنی حمل و نقل نظارت می کنند. علاوه بر این، سازمان تأمین اجتماعی سیستم بازنشستگی کشور را که از طریق مالیات حقوق تأمین می شود، اداره می کند. دولت همچنین برنامه های مانند امکانات بهداشتی برای فقرا و سالمندان را اجرا می کند.

در اقتصادی که تحت سلطه مشاغل خصوصی قرار دارد، هنوز برخی از شرکت های دولتی وجود دارند. این خدمات شامل خدمات پستی ایالات متحده، کمیسیون تنظیم مقررات هسته ای، AMTRAK یا شرکت مسافربری راه آهن ملی ایالات متحده و نهادTennessee Valley که متولی مدیریت کلان ناوبری، کنترل سیل، تولید برق، تولید کود و فعالیت هایی از این دست در آمریکاست.

دولت فدرال همچنین از طرق دیگر فعالیت اقتصادی را تحت تأثیر قرار می دهد. به عنوان خریدار کالا، نفوذ قابل توجهی در بخشهای خاص اقتصادی اعمال می کند – به ویژه در صنایع دفاعی و هوافضا. همچنین از قوانین ضد انحصاری برای جلوگیری از تبانی شرکت ها در افزایش قیمت ها یا انحصار بازار استفاده می کند.

ضعف های اقتصادی در ایالات متحده

علی رغم توانایی آن در تحمل شوک های اقتصادی، در اوایل قرن 21 اقتصاد ایالات متحده ضعف های بسیاری از خود نشان داد که به ریسک های بزرگتر آینده اشاره داشت. رکود وضعیت تجاری یکی از مشکلاتی است که آمریکا این روزها با آن روبروست و زندگی در آمریکا را تحت تاثیر قرار دهده است. واردات بسیار بیشتر از خدمات و کالاهای صادر شده به سایر کشورها است. افزایش قیمت انرژی، هزینه های بیشتری را برای مشاغل، گرمایش منازل و حمل و نقل کالا و افراد ایجاد می کند. جمعیت سالخورده کشور بارهای جدیدی را بر دوش هزینه های بهداشت عمومی و طرح های بازنشستگی از جمله تأمین اجتماعی می گذارند و هم زمان، کسری بودجه رو به افزایش باعث محدود شدن میزان بودجه برای برنامه های اجتماعی می شود.

ضعف اقتصادی آمریکا
شرایط مالیات در آمریکا

سیستم مالیاتی در ایالات متحده آمریکا

تقریباً تمام درآمد دولت فدرال از طریق مالیات تأمین می شود و درآمد کلی حاصل از مالیات حدود یک پنجم تولید ناخالص داخلی آمریکاست. مهمترین منبع درآمد مالیاتی، مالیات بر درآمدهای شخصی معادل نیمی از مالیات های دریافتی است. مالیات بر درآمد شرکت ها کسری بسیار کمتر حدود یک هشتم از کل دریافت های دولت است. عوارض مالیات غیر مستقیم، بخش کوچک دیگری (معادل کمتر از یک دهم) از کل درآمد فدرال را شامل می شود. با این حال، ایالت ها مالیات های غیر مستقیم و مالیات فروش خود را جداگانه دریافت می کنند. مالیات بر سوخت و دخانیات از بزرگترین منابع مالیاتی دولت فدرال به حساب می آیند. از دیگر منابع مالیاتی می توان به مالیات بر املاک نیز که حدود ۱ درصد از درآمد سالیانه دولت است اشاره کرد.

نیروی کار در ایالات متحده آمریکا

برای زندگی در آمریکا به عنوان نیروی کار باید دانست که بازار کار ایالات متحده از نظر تراکم نیروی انسانی با سایر کشورهای پیشرفته مطابقت دارد. بخش خدمات بیش از سه چهارم کل مشاغل کشور را شامل می شود، در حالی که مشاغل بخش تجاری و صنایع تولیدی کمتر از یک پنجم بازار کار را به خود اختصاص می دهند.

در واسط دهه 1950، 36 درصد کارگران آمریکایی در اتحادیه ها ثبت نام کرده بودند، در حالی که عضویت اتحادیه در آغاز قرن 21 به کمتر از 15 درصد کاهش یافت، که تقریبا نیمی از آنها کارمندان دولت بودند. تحول در اواخر قرن 20 و اقتصاد مبتنی بر خدمات ماهیت اتحادیه های کارگری را تغییر داد. تلاش های سازمانی که زمانی در درجه اول حامی صنایع تولیدی بود، معطوف به صنایع خدماتی شد. بزرگترین اتحادیه کشور، انجمن ملی آموزش، نماینده معلمان شد. در سال 2005 سه اتحادیه بزرگ کارگری وابستگی خود را به فدراسیون کار آمریکا، کنگره سازمان های صنعتی، فدراسیون سراسری اتحادیه ها قطع کردند و با هدف احیای اتحادیه، فدراسیون جدیدی را به نام ائتلاف تغییر به سوی پیروزی تشکیل دادند.

نیروی کار در آمریکا
مسکن در ایالات متحده آمریکا

وضعیت مسکن در ایالات متحده

حدود سه پنجم واحدهای مسکونی در ایالات متحده منازل تک خانواده مستقل و حدود دو سوم آنها توسط مالکین به اجاره گذاشته شده اند. اکثر خانه ها از چوب ساخته شده اند و بسیاری از آنها با روکش آجر پوشانده شده اند. خانه های مسکونی آمریکا نسبتاً مدرن هستند. تقریباً یک سوم کل واحدها از سال 1980 به بعد ساخته شده اند، در حالی که حدود یک پنجم واحدها قبل از سال 1940 ساخته شده اند. متوسط ​​خانه نسبتاً بزرگ است و بیش از دو سوم خانه ها از پنج اتاق یا بیشتر تشکیل شده است.

به عنوان یکی از مهمترین عناصر تاثیر گذار بر زندگی در آمریکا وضعیت مسکن در این کشور مدتی طولانی است که به عنوان یک نگرانی خصوصی و نه عمومی در نظر گرفته می شود. رشد محله های فقیرنشین شهری، بسیاری از دولت های ایالتی را به سمت وضع قوانین و مقررات بهداشتی سخت تر سوق داده است. در سال 1934 اداره مسکن فدرال تأسیس شد تا به موسساتی که می توانند خانه های اجاره ای با هزینه های پایین بسازند وام بدهد. با این حال، در تلاش برای کاهش زاغه نشینی در شهرهای بزرگ با توسعه مسکن کم هزینه در مناطق دیگر، اغلب ساکنان محلی که از کاهش بعدی ارزش املاک ترس داشتند، مقاومت کردند. برای سالهای طولانی مقررات محدودکننده، که به موجب آن صاحبان املاک متعهد شدند که به برخی گروههای نژادی یا مذهبی فروش ندهند، باعث شد این گروه ها از بسیاری از جوامع طرد شوند.

در سال 1948 دادگاه عالی چنین مقرراتی را غیرقابل اجرا خواند و در 1962 رئیس جمهور جان اف کندی دستورالعمل منع تبعیض در فروش و اجاره مسکن را صادر کرد. از آن زمان بسیاری از ایالت ها و شهرها قوانین مسکن عادلانه را تصویب کرده و کمیسیون های مسکن عادلانه ایجاد کرده اند. با این وجود، اختلافات نژادی قابل توجهی در مالکیت خانه وجود دارد. حدود سه چهارم سفیدپوستان و فقط نیمی از مردم اسپانیایی تبار و آفریقایی-آمریکایی صاحب واحدهای مسکونی خود برای زندگی در آمریکا هستند.

در طول دهه های 1950 و 60، واحدهای بزرگ مسکونی عمومی برای خانواده های کم درآمد در بسیاری از شهرهای بزرگ ایالات متحده ساخته شد، اما اینها اغلب به مراکز بیکاران و بزهکاران تبدیل شدند و گروه های اقلیت و فقرا به زندگی در محله های جداگانه شهری ادامه دادند. در طول دهه 1990 و اوایل قرن 21، تلاش شده است که بسیاری از پروژه های مسکن تخریب شود و جوامع مسکن مشترک خصوصی جایگزین آنها شود که شامل سطوح مختلف درآمد باشد.

خانه در آمریکا ، مسکن در آمریکا
شرایط تحصیل در آمریکا

شرایط تحصیل در ایلات متحده آمریکا

تاثیر برنامه ها و سیاست های محلی، ایالتی و ملی بر یکدیگر به ویژه در بحث آموزش آموزش مشهود است. از حدود 4000 کالج و دانشگاه (از جمله شعب دانشگاه ها)، آموزشگاه های نیروهای مسلح از معدود موسسات فدرال هستند.

آموزش ابتدایی و متوسطه عمومی و رایگان است و اساساً توسط دولت محلی اجرا و نظارت می شود. تحصیل معمولاً از 7 تا 16 سالگی اجباری است، اگرچه شرایط سنی در ایالت ها تا حدودی متفاوت است. میزان سواد مردم امریکا بیش از 95 درصد است. به منظور رفع نیازهای آموزشی ایالت ها در همه سطوح استراتژی های مختلفی را دنبال کرده اند، از جمله برنامه های پیش دبستانی، کلاس های گروهی، مدارس تابستانی و شبانه، امکانات اضافی برای کودکان استثنایی و برنامه هایی با هدف دانش آموزان محروم و طرد شده که از جمله این طرح ها هستند.

تحصیلات تکمیلی در سال های اخیر نقش پررنگ تری در ایالات متحده داشته است. دانشگاه های امریکا از معتبرترین و شناخته شده ترین دانشگاه ها در سطح جهان هستند. سطح بالای آموزش در دانشگاه های ایالات متحده مثل MIT، Columbia، Yale،  Princeton، HarvardوChicago‌ باعث مهاجرت گسترده دانشجویان و اخذ اقامت آمریکا از طریق ویزای دانشجویی از سراسر جهان به این کشور و زندگی در آمریکا می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

ارتباط از طریق واتس اپ

×